U dodávateľov bazénov a realizačných firiem sa často stretnete s názorom, že "bazén robí jeho okolí". Je to skutočnosť závažná, pretože sú s ňou spojené ďalšie náklady a práce. Okolie bazéna možno z pohľadu využitia rozdeliť na parkovú úpravu a úpravu povrchu v tesnej nadväznosti na vodnú plochu. Nadväzujúce plocha musí byť upravená tak, aby sa do vody dalo pohodlne vstupovať, aby sa dalo pri bazéne sedieť, ležať a opaľovať sa, alebo usporiadať ešte ďalšie činnosti.
Materiál, ktorý susedí s vodou, trpí rozmary počasia, tepelnými zmenami aj účinky bazénovej chémie, musí byť estetický, odolný a odborne aplikovaný. Pokiaľ nie je dodržaný napríklad správny postup pri pokládke dlažby, časom sa vám rozbehnú koľajnice mobilného zastrešenia a posuvný systém začne drhnúť. Stačí jedna krutejšie zima.
Hrana tvorí začiatok
Dôležitým rozhodnutím pre vonkajšie bazény je osadenie vrchného lemu čiže hrany bazénu. Má význam ako z hľadiska ohraničenie bazénu, tak aj z hľadiska estetického vnímania a tiež z hľadiska technického v prípade umiestnenia zastrešenie.
Ak totiž osadíte lem bazéna vyššie, než je okolitá plocha, bude potrebné prípadné zastrešenie zaobstarať prinajmenšom o jeden meter širší a dlhší, než keď bude obruba prebiehať v rovnakej výške ako dlažba okolo vody. Kvôli tomu ale môžu zase nastať problémy so zafúkavaním nečistôt do bazéna.
Možnosti materiálov
Pri výbere materiálov pre priľahlé plochy sa ponúka, okrem často používané dlažby keramické, tiež pieskovcová z prírodného alebo umelého materiálu, prírodný kameň, klasický betón alebo dlažba z bieleho betónu, prírodné drevo či drevoplast. Môžete tiež zvoliť sypané kamienky do vopred upraveného pôdneho lôžka či rovnako veľmi rozšírenú variantu zatrávnenie.
Zvážiť treba nielen bezprostredné okolie bazéna, ale aj zladenie (či pôsobivý kontrast) s ďalšími materiálmi použitými v záhrade na cestičky, schodisko, spevnené plochy ... Na okolitých úpravách a ich voľbe bude potom závisieť nielen estetická kvalita celku, ale aj bezpečnosť a miera znečisťovania bazéna. S tým posledným potom úzko súvisí aj nutnosť čistenie bazéna a spotreba dezinfekčných prostriedkov.
V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na odvod dažďovej vody zo spevnených plôch okolo bazéna - na úpravu podložia, sklon plochy, prípadne použitie odvodňovacích prvkov ...
Výhody a nevýhody rôznych typov povrchov
Pozrime sa na niektoré povrchy z hľadiska nielen estetického, ale aj praktického efektu a účelnosti:
Betónová dlažba - najčastejšia voľba budovateľov bazénov - výhodou je bohatý výber od najlacnejších "šedých" dlažieb až po dizajnovej dlažby. Terasu pri bazéne vďaka tomu spravidla ľahko zladíte s ďalšími betónovými prvkami v záhrade (s chodníčky, schodisku atď.), Najmä ak sú nakúpené u jedného výrobcu. Niektorí výrobcovia vyrábajú bazénovej lemy priamo na mieru konkrétnych bazénov.
Drevo je prírodný povrch, ktorý v prvých rokoch vyzerá rozhodne dobre, ale v kontakte s vodou i bazénovou chémiou veľmi skoro "odchádza" a vyžaduje pravidelnú údržbu formou čistenie a natieranie;
Drevoplast, tiež skratka WPC: pokiaľ zvolíte kvalitný materiál - odporúčajú sa produkty s 50% dreva a 50% PVC, potom je to terasa, ktorá vydrží dlhé roky. Na trhu sú ako lacné produkty s diskutabilné kvalitou, tak i kvalitné produkty z dovozu aj domácej výroby.
Terasy z liatych kamienkov - pomerne lacná varianta, ale sú aj atraktívne drahšie dekory, výhodou je vodopriepustnosť a možnosť si takú dlažbu položiť jednoducho svojpomocne;
Prírodný kameň alebo umelý kameň / umelý pieskovec - atraktívny vzhľad (časté sú dlažby z pieskovca), dlažba sa dá "penetrovať" a získa tak sýtejšie farby a vyššiu odolnosť proti zašpineniu;
Prírodné žula - atraktívny materiál s takmer nekonečnú životnosťou (ak je terasa realizovaná odbornou firmou), nevýhodou môže byť iba trochu vyššia nákupná cena.
Devätoro zásad pre bazén v záhrade
Základným predpokladom pre maximálnu využívanie bazénu so všetkým pohodlím je okrem iného aj citlivá úprava záhradných plôch v jeho okolí. Záleží na tom, či je záhrada už vyrastená, alebo sa ešte len bude vytvárať - u novostavby. Kríky a stromy by totiž, až vyrastú, mohli bazén a jeho okolie zatieňovať, prípadne zanášať lístím, peľom a ďalšími rastlinnými nečistotami. Bazén by nemal byť zatienený vlastným ani susedným domom. Pri plánovaní bazéne v záhrade preto berte ohľad na tieto zásady:
Dlažba z pálenej keramiky s "tehlovým" nádychom dodáva okolí bazéna charakter prírodného materiálu a teplých farieb (WIENERBERGER)
- 1. Bazén by mal byť na mieste s maximálnym nasluněním- ideálne aspoň 10 hodín slnečného svitu denne.
- 2. Pri bazéne počítajte nielen s určitou spevnenou plochou pre jeho obsluhu a prístup k vode, ale aj s relaxačné plochou k opaľovanie atď. (Ak túto plochu nenahrádza napríklad terasa domu).
- 3. U zastrešeného bazéna počítajte aj s určitým miestom za bazénom, kam sa zastrešenie bude odsúvať.
- 4. Existujúce alebo novú rastlinnú výsadbu riešte tak, aby ani v budúcnosti, keď vyrastie, bazénu netienili.
- 5. Najkomfortnejší je typ bazéna zapustený do terénu.
- 6. Bazénovú filtráciu a ostatné technológiu pokiaľ možno umiestnite do priestoru technických miestností domu, nie však ďalej ako 15 m od bazéna a nie vyššie ako 1 m nad hladinou bazéna.
- 7. Hľaďte tiež na ochranu svojho súkromia, pri bazéne nemusíte byť každému na očiach ako vo výkladnej skrini. Rovnako si ohlídejte, aby vás pri relaxácii nerušil prípadný hluk z okolia, preto je ideálne umiestniť bazén ďalej od ulice.
- 8. Pomocné technológie bazéna (solárne panely alebo tepelné čerpadlo) je možné umiestniť v jeho blízkosti alebo na dom (strecha, steny) - ušetríte tak miesto v záhrade.
- 9. Pri všetkých úvahách je potrebné si uvedomiť, že bazén by mal slúžiť vám, a nie vy jemu.
Zdroj: www.dumabyt.cz (Mountfield)